Translate

środa, 10 października 2018

Wyprawa czternasta do Czarnobyla - wrzesień 2017 - Dzień III


Trzeci dzień wyprawy w zonie  rozpoczęliśmy od dźwigów portowych. Opisałem już wiele razy to miejsce. Tym razem pokazuję kilka zbliżeń tych konstrukcji.W tym roku też udało się zobaczyć działo samobieżne ISU - 152.
Niestety, nie wchodzę już na konstrukcje, rzadko na dach wieżowców Prypeci bo jest to już dla mnie za męczące. Tym razem zdecydowałem się na wejście. Oczywiście na dach Fujiyamy bis.
Z przykrością pokazuję zdjęcia zwłok psa, które sobie spokojnie leżały przez wiele lat przy wyjściu na dach w bloku Fujiyama bis. Przyszedł idiota i sprofanował zwłoki. Cóż tu więcej powiedzieć?


Zejście jest zdecydowanie łatwiejsze niż wchodzenie na 16 piętro, a potem na dach. Tuż przy Fujiyamie bis znajduje się stela Prypeć. Druga, mniej znana.- Tam byliśmy!Moja bardzo skrócona opowieść o Prypeci wynika tylko z faktu, że każdy zainteresowany zna te wszystkie miejsca doskonale. Nie chcę przynudzać. 


Basen "Lazurowy" to basen główny  i drugi mniejszy, znajdują się tuż przy szkole nr 3.

W szkole nic się nie zmieniło. Przybyło nowych aranżacji. Kogoś to bawi. Mnie nie.

Jak widać, tego dnia mieliśmy trochę odległych punktów zwiedzania, aby w końcu zajść do fabryki "Jupiter".Tak wygląda wejście do schronu przeciwatomowego, który odwiedzany jest licznie przez różnych uczestników wypraw. Widać to po pozostawionych strojach ochronnych.


Główna hala "Jupitera".

Nowi kierowcy autobusu. W trzecim dniu wyprawy zwiedzanie Prypeci nie było zbyt długie. Zwłaszcza że tego dnia wyjeżdżaliśmy wcześniej ze strefy. Przed obiadem odwiedziliśmy jeszcze ośrodek wypoczynkowy "Szmaragdowy"


Obiad w zakładowej stołówce. Nie wiem, czemu w Wikimapii ktoś ten obiekt nazwał - kafejka.Psy Czarnobylskiej strefy są wiecznie głodne.Wszyscy je dokarmiają.

Ta wyprawa oprócz starych miejsc zawierała kilka nowych, których do tej pory nie widziałem. Oto schron przeciwatomowy pod elektrownią w Czarnobylu. Z tego miejsca zarządzano podczas awarii 1986. Tak powiedział nasz przewodnik Anton Povar.

Zwiedzanie elektrowni to niezapomniane przeżycie. Oto słynny "złoty korytarz".


Tym razem oprócz sterowni bloku I pokazano nam też inne centra zarządzania.  Powyżej - centrum monitorowania bloku IV.
 Po opuszczeniu elektrowni, w centrum turystycznym, wysłuchaliśmy prezentacji o awarii, likwidacji jej skutków i budowie nowej Arkady.
Do Sławutycza tego dnia wróciliśmy wcześniej niż w dni poprzednie. Tego dnia w "Chacie Guta" zaplanowana była pożegnalna kolacja zwana - dekontaminacją. Było, jak zwykle, wszystkiego w bród. Komu zabrakło, mógł dokupić. 


Kolacja kolacją, ale bania być musi. I była. Doskonała dekontaminacja.

Pożegnalna kolacja, tak jak wszystko w życiu, ma swój początek i koniec. Po kolacji pojechaliśmy taksówką na kwaterę. Szybkie spanie, pakowanie i wyjazd do Kijowa. Tym razem, ze względu na dwie grupy na jednym wyjeździe, nasza grupa została zawieziona do Kijowa marszrutką. Było ciekawie. 

5 komentarzy:

 1. Moim zdaniem warto postawić na Aliena Tours title="tkaniny">www.alienatours.pl! Oferują rozmaite wyjazdy w tajemnicze miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Panie Andrzeju! Chciałbym się zapytać ile osób jest w takiej grupie wyjazdowej ze Strefą Zero, czy można używać w strefie drona? Wiem że wejscie do elektrowni jest teraz płatne, czy grupa z checią wchodzi do elektrowni. Razem z kolegą planujemy wyjazd na początku kwietnia 2019r. Pozdrawiam Michał z Białegostoku 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie strefazero.org są wszystkie potrzebne informacje. Jeśli nasuną się jakieś pytania to proszę skontaktować się z Pawłem Mielczarkiem, który organizuje te wyjazdy. Ja chętnie odpowiem na każde pytanie. Jestem na Facebooku.

   Usuń
 3. Aliena Tours www.alienatours.pl - świetne biuro ekstremalnych podróży. Byłem z nimi w Czarnobylu. Niezapomniany wyjazd!

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja polecam Aliena Tours www.alienatours.pl? Znakomity organizator!

  OdpowiedzUsuń